0
0

وابستگی ارزها از یکدیگر

1629 بازدید

در این مقاله می‌خواهیم مطلبی را بررسی کنیم که حتی معامله‌گران با تجربه به آن توجه زیادی نمی‌کنند. آیا شما می‌دانید که جفت‌های ارزی فقط به یکدیگر بستگی ندارند و به ارز سومی که به صورت مستقیم در معامله شرکت نمی‌کند نیز وابسته هستند؟ این وابستگی به این صورت توضیح داده می‌شود که دلار در جفت‌های ارزی مختلف به صورت‌های مختلف تغییر می‌یابد، بنابراین مفهومی مانند تامین سازی (Hedge ) در بازار ارز وجود ندارد. اگر بدانیم تغییرات جفت ارزی به چه چیزی بستگی دارد، می‌توانیم با استفاده از معاملات تامینی از دیگر ابزارهای تجاری بازار بورس استفاده کنیم. مثلا اگر معامله شما با اصلاحات زیادی برابر شده است و شما در حال زیان دیدن هستید و شما نمی‌خواهید معامله خود را ببندید، شما می‌توانید با باز کردن معامله با ابزار وابسته از معامله خود محافظت کنید.

و حالا مطلبی که در آغاز مقاله ذکر شده بود بررسی می‌کنیم. مفهومی به عنوان ارز‌های کالایی (و یا کشورهای کالایی) وجود دارد. اقتصاد بسیاری از کشورها به صادرات نفت آنها بستگی دارند و نرخ نفت به دلار امریکا محاسبه می‌شود. مثلا کشورهای روسیه و کانادا به نرخ نفت وابسته هستند، بداین ترتیب نرخ دلار کانادا و روبل روسیه به نرخ نفت بستگی دارد. وقتی نرخ نفت کاهش می‌یابد، اقتصاد کشورهای کالایی زیان خواهد کرد و نرخ ارز ملی ای کشورها کاهش خواهد یافت. وقتی نرخ نفت افزایش می‌یابد، اقتصاد این کشورها رونق پیدا می‌کند و نرخ ارز ملی آنها افزایش می‌یابد.

دلار استرلیا نیز ارز کالایی می‌باشد، چون اقتصاد این کشور به صادرات سنگ آهن، گاز و مواد معدنی دیگر این کشور بستگی دارد. بداین ترتیب همانطور که روبل به نرخ نفت وابسته است، نرخ AUD به نرخ سنگ آهن وابسته است. یکی دیگر از ارزهای کالایی دلار نیوزلند می‌باشد. نیوزلند یکی از بزرگترین صادر کننده مواد معدنی از جمله سنگ آهن، ذغال سنگ و نفت وهمچنین محصولات کشاورزی می‌باشد. نرخ دلار نیوزلند به نرخ مس وابسته است.

باید به خاطر داشت که جفت‌های ارزی که شامل ارزهای کالایی می‌باشند، از سطح نقدینگی بالایی برخوردارند و به نظر ما پیش بینی کردن تغییرات اینگونه جفت های ارزی آسانتر می باشد. اگر تغییرات شاخص‌های اقتصاد داخلی کشور بلافاصله روز واحد پول ملی کشور تاثیر می‌گذارند، می‌توان با تجزیه و تحلیل بازار کالا، روند تغییر جغت ارزی را برای تایم فرم بلند مدت تعیین کرد.

ارزهای EUR و GBP که از رایجترین ارزها هستند به بسیاری از عوامل اقتصادی وابسته هستند و به همین خاطر از نوسانات بالایی برخوردارند و باعث تغییر نرخ جفت‌های ارزی متقاطع می‌شوند. ما به معامله‌گران مبتدی توصیه می‌کنیم کار خود را با ارزهای کالایی که پیش بینی تغییرات آنها آسان می‌باشد، شروع کنند. آگاهانه معامله انجام دهید، برایتان آرزوی موفقیت داریم.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://fxrostami.com/?p=1988
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
پیمان رستمی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد وابستگی ارزها از یکدیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.